Datum objave: 08. 12. 2006.

Vitamin C ili askorbinska kiselina ne može se sintetizirati u ljudskom tijelu. Da bi preživio, čovjek mora imati dostatnu količinu vitamina C u prehrani. Po tome se razlikujemo od gotovo svih drugih životinja – osim nas, samo još primati, zamorci, jedna vrsta šišmiša iz Indije, lososi i pastrve ne mogu sintetizirati vitamin C.

Dostatnu količinu vitamina C tijelo dobiva gotovo svim vrstama prehrane, barem onu količinu koja ne dovodi do skorbuta, zbog čega je skorbut postaje pravim problemom potkraj srednjeg vijeka kada iz zapadne Europe kreću istraživačka putovanja prema Indiji i Americi. Skorbut je u mornaricama 16. stoljeća izazvao pravu pošast jer je prehrana na prekooceanskim jedrenjacima bila s reduciranim brojem namirnica i bez svježeg voća. Engleski kapetan sir Richard Hawkins napisao je 1590. da je tijekom svoje dvadesetogodišnje karijere u mornarici vidio 10 000 smrti uzrokovanih skorbutom.

Čini se da je djelotvoran lijek – redovito jedenje citrusa i drugog voća tijekom povijesti bio poznat, ali stalno zaboravljan, pa su od skorbuta bolovali i tragači za zlatom u Kaliforniji koji su liječili bolest tako da bi bolesnika do grla zakopali u zemlju. Logika lijeka je bila vrlo jednostavna. Kao i svi ostali, i tragači za zlatom primijetili su da simptomi skorbuta u mornara nestaju čim stupe na kopno – zato su vjerovali da se u samoj zemlji nalazi neka misteriozna tvar koja liječi skorbut.

Izvor: M. Šlaus (2006) Bioarheologija – demografija, zdravlje, traume i prehrana starohrvatskih populacija. Školska knjiga, Zagreb.

Pošalji prijatelju na email

Komentari