Jabuke i kruške

Datum objave: 25. 08. 2005.

Oduvijek su nas učili da ne treba miješati jabuke i kruške, međutim, čini se da ovo voće ima mnogo toga zajedničkog – barem u nutritivnom i zdravstvenom smislu. I jabuke i kruške poznate su od davnina. Svima nam je poznato spominjanje jabuke u biblijskoj priči o Adamu i Evi. U toj priči jabuka je predstavljena kao «zabranjeno voće», međutim sve kasnije spoznaje opisale su jabuku kao izrazito zdravu i prihvatljivu namirnicu..

Drvo jabuke izvorno potječe iz istočne Europe i jugozapadne Azije, a proširilo se diljem svijeta. Kroz stoljeća, razvijeni su brojni hibridi i kulture te nam je danas na tržištu dostupno čak 7 000 vrsta. Latinsko ime kruške je Pyrus communis, a zajedno sa jabukom i dunjom svrstava se u porodicu ruža. Postoji približno 4 000 vrsta krušaka, svaka vrsta drugačijeg oblika, boje, veličine, okusa. Iako prema nekim zapisima kultivacija krušaka datira iz razdoblja od prije 3000 godina, postoje pretpostavke prema kojima je u ovom čudesnom voću uživao još čovjek Kamenog doba.
U ponudi svježeg voća potražite jabuke i kruške...
Za jabuke i kruške karakterističan je visok udio neprobavljivih vlakana, a zajednički im je zavidan sadržaj pektina, prehrambenog vlakna topljivog u vodi. Znanstvene studije pokazuju da topljiva vlakna porijeklom iz jabuke i kruške djeluju preventivno na bolesti srca i krvnih žila, snizujući razinu kolesterola, te djelujući na apsorpciju žučnih kiselina. Topljiva vlakna utječu i na funkciju inzulina, te tako prirodno reguliraju razinu šećera u krvi tijekom dana, što istodobno polučuje dulji osjećaj sitosti.

Tijekom prolaska kroz probavni sustav, vlakna iz jabuke i kruške tvore gel s vodenom komponentom, te na taj način povećavaju volumen crijevnog sadržaja i olakšavaju prolaz fecesa kroz probavni sustav. Na taj način održava se zdravlje probavnog sustava, a time i zdravlje čitavog organizma.

Lignin je vrsta netopljivih prehrambenih vlakana prisutnih u kruškama koja djeluje kao prirodni regulator kolesterola u krvi. Uz pozitivan učinak na kolesterol, lignin sudjeluje i u regulaciji probave. Prevenira konstipaciju (zatvor) jer olakšava prolazak crijevnog sadržaja i peristaltiku crijeva te tako štiti od raka debelog crijeva.

Flavonoidi, vrsta pigmenta u jabukama, intenzivno se istražuju. Ovim molekulama pripisuju se brojna povoljna svojstva, posebice preventivno djelovanje na razvoj bolesti srca. Kora jabuke i luk najbogatiji su izvori moćnog flavonoida kvercetina. Povoljna djelovanja ovog flavonoida leže u njegovoj antioksidativnoj aktivnosti, posebice u sprezi s vitaminom C koji također nalazimo u jabukama.

Fruktoza je prirodni voćni šećer koji nalazimo u jabukama i kruškama. Budući da ova vrsta šećera ne uzrokuje jake oscilacije razine šećera u krvi, jabuke i kruške pogodne su i za dijabetičare.
Studija objavljena u časopisu Nutrition Journal u svibnju 2004. navodi sažetak velikog broja studija koje su potvrdile prednosti svakodnevnog konzumiranja jabuka.
Konzumacija jabuka učestalo se povezuje uz smanjeni rizik od karcinoma, bolesti srca, astme i dijabetesa tip II. Također, jabuka se smatra idealnom namirnicom za osobe na redukcijskim dijetama.

Pozitivna svojstva jabuke velikim se dijelom pripisuju izrazitoj antioksidativnoj aktivnosti ovog voća. Ukupna antioksidativna aktivnost u 100 g jabuke (s korom) ekvivalentna je učinku 1500 mg vitamina C (iako je sadržaj vitamina C tek 5,7 g u 100 g jabuke), a glavnina ove aktivnosti potječe od fitokemikalija poput flavonoida i fenolnih komponenti. Zanimljivo je da se fitokemikalije ne gube stajanjem. Udio fitokemikalija ne smanjuje se čak ni nakon 100 dana pravilnog skladištenja jabuka.
Jabuke i kruške predstavljaju savršen sklad zdravlja, izvanrednog okusa i praktičnosti. Čini se da nam je priroda u savršen proizvod upakirala pregršt korisnih supstancija, a znanstvenici su dokazali da je upravo sinergijski učinak ovih tvari zaslužan za brojne povoljne učinke ovog voća.

Darija Vranešić, dipl.ing.

Pošalji prijatelju na email

Komentari