Menstrualna bol, poznata i kao primarna dismenoreja, jedan je od najčešćih zdravstvenih problema kod žena reproduktivne dobi. Unatoč visokoj prevalenciji, koja se procjenjuje između 45 % i 95 %, dismenoreja se često nedovoljno dijagnosticira jer se smatra normalnim dijelom menstrualnog ciklusa.
Simptomi uključuju grčevitu bol u donjem dijelu trbuha koja može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, značajno utječući na obavljanje svakodnevnih aktivnosti, radnu sposobnost i kvalitetu života. Glavni uzrok menstrualne boli povezan je s prekomjernom proizvodnjom prostaglandina, lipidnih spojeva u maternici koji dovode do pojačanih kontrakcija miometrija i smanjenog protoka krvi, što rezultira pojavom bolova. Standardne metode liječenja, poput nesteroidnih protuupalnih lijekova i hormonskih terapija, nisu uvijek učinkovite niti podnošljive za sve žene.
U posljednje vrijeme sve se više istražuje potencijal palmitoiletanolamida (PEA) u liječenju menstrualne boli. PEA je endogena lipidna molekula s protuupalnim i analgetskim svojstvima, koja djeluje putem modulacije imunosnog odgovora i regulacije upalnih medijatora. Prethodne studije sugeriraju njegovu učinkovitost u ublažavanju različitih vrsta boli, uključujući neuropatsku i mišićno koštanu bol, no djelovanje dodatka PEA na menstrualnu bol još nije dovoljno istraženo. Stoga je cilj nedavno provedene randomizirane, dvostruko slijepe, placebom kontrolirane studije bio procijeniti učinkovitost dodatka PEA na ublažavanje menstrualne boli kod žena.
Studija je uključila 80 žena starijih od 18 godina koje su prijavile blage do umjerene menstrualne bolove. Sudionice su imale redovite menstrualne cikluse, s poviješću menstrualnih bolova koji su se javljali u najmanje četiri od posljednjih šest menstrualnih ciklusa te su zahtijevali barem jednu dozu analgetika. Sudionice su nasumično raspoređene u dvije skupine, pri čemu je intervencijska skupina primala dodatak PEA (≥ 300 mg PEA) i kontrolnu skupinu koja je primala placebo, počevši s primjenom od početka menstruacije. Intenzitet boli bilježen je pomoću numeričke skale za ocjenjivanje boli svakih 30 minuta tijekom 4 sata. Ukoliko je bol potrajala, sudionicama je dopuštena primjena druge doze nakon 2 sata. Nakon svake epizode menstrualne boli, sudionice su ispunjavale Upitnik o zadovoljstvu liječenjem lijekovima (engl. Treatment Satisfaction Questionnaire for Medication, TSQM).
Značajno smanjenje menstrualne boli zabilježeno je u intervencijskoj skupini (p < 0,05), s 25 % većim smanjenjem boli 2,5 sata nakon uzimanja dodatka, u usporedbi s placebom. Nakon četiri sata, razlike u intenzitetu boli između skupina nisu bile prisutne, što se može pripisati prirodnom smanjenju boli tijekom vremena.
Nadalje, nisu uočene razlike u učestalosti nuspojava između skupina, što ukazuje na povoljan sigurnosni profil PEA dodatka prehrani.
Zaključno, rezultati sugeriraju da PEA može predstavljati sigurnu i učinkovitu zamjenu tradicionalnim analgeticima za ublažavanje menstrualne boli. Također, veće kliničke studije s duljim razdobljima praćenja potrebne su za bolje razumijevanje dugoročnih koristi i sigurnosti primjene PEA.
Izvor: Journal of Women and Health