Sindrom kratkog crijeva (engl. short bowel syndrome, SBS) zahvaća između 10 000 i 20 000 odraslih i djece u SAD-u, a karakteriziran je oštećenjem i skraćivanjem tankog crijeva.
Rjeđe se javlja kao urođena bolest, dok je u djece češće posljedica stanja poput nekrotizirajućeg enterokolitisa, bolesti koja pogađa crijeva nedonoščadi. Djeca s SBS-om imaju smanjenu sposobnost apsorpcije hranjivih tvari iz hrane, često zahtijevaju parenteralnu prehranu i suočavaju se s ozbiljnim komplikacijama poput pothranjenosti, dehidracije, nenamjernog gubitka tjelesne mase, a zabilježeni su i tragični ishodi poput smrti. Trenutni pristupi liječenju koji uključuju poseban način prehrane, kirurške zahvate te potencijalnu transplantaciju tankog crijeva, djelomično su učinkoviti, no često uzrokuju nuspojave poput infekcija i dugih boravaka u bolnici.
Cilj istraživanja provedenog pri Dječjem centru Johns Hopkins bio je identificirati nove mogućnosti liječenja za oboljele od ove bolesti te je otkrivena dosad neprepoznata uloga cinka u zaštiti i čak poticanju rasta preostalog crijeva kod oboljelih. U prvoj fazi istraživanja, znanstvenici su koristili miševe sa SBS-om koji su pokazivali karakteristike slične ljudima s tom bolešću. Otkrili su da su se resice tankog crijeva – malene, nalik prstima, koje apsorbiraju hranjive tvari – počele prirodno obnavljati i produljivati. Međutim, taj proces nije bio dovoljan za potpuni oporavak.
Istraživači su zatim proučavali kakav bi bio tijek oporavka kod ljudi sa SBS-om i identificirali su potencijalne genske puteve koji bi mogli pomoći crijevima da se prilagode i ubrzaju zacjeljivanje. Da bi to istražili, unijeli su ljudske inducirane matične stanice u miševe, čime su stvorili crijeva slična ljudskima. Pomoću sekvenciranja RNA na jednoj stanici, istraživači su mapirali više genski aktivnih puteva u crijevima i proučavali koji su geni utjecali na oporavak. Otkrili su da su geni poznati kao SLC39A4 i SLC39A5, ključni za transport cinka u tijelu, pojačano aktivirani u crijevima te su utjecali na sposobnost oporavka crijeva. U nastavku su miševe sa SBS-om hranili tekućom prehranom bogatom cinkom (65 mg/kg dnevno cink acetata).
Miševi na prehrani s visokim udjelom cinka imali su manji gubitak tjelesne mase, bolju stopu preživljavanja i zdravije crijevne resice. Iako su potrebna daljnja istraživanja i klinička ispitivanja na ljudima, autori ističu kako ovo otkriće pruža nadu za razvoj novih tretmana za SBS.
Izvor: Nature Communications