Hrana za mozak

Datum objave: 01. 01. 2005.

Kako bi "male sive stanice" bile spremne za izazove, trebamo ih adekvatno nahraniti. Četiri skupine nutrijenata osnovna su hrana za mozak, stoga je preporučljivo uvrstiti namirnice bogate slijedećim nutrijentima u svakodnevnu prehranu.
1. Esencijalne masne kiseline važne su za izgradnju membrana i sastavni su dio stanica mozga koje su ključne za proces razmišljanja i osjećaje. Hrana bogata esencijalnim masnim kiselinama je riba sjevernih mora (posebice losos, bakalar, tuna, haringa), orašasti plodovi, sjemenke suncokreta i buče, sezam, laneno sjeme i kukuruz.
2. Aminokiseline , ili gradivne jedinice proteina predstavljaju važne dijelove kemijskih prenosilaca - neurotransmitera. Neurotransmiteri igraju važnu ulogu u regulaciji budnosti, pamćenja, sna, raspololoženja, koncentracije, refleksa, koordinacije, te živčane funkcije. Riba, meso, jaja, mlijeko i mliječni proizvodi osigurat će sve potrebne aminokiseline potrebne za sintezu neurotransmitera.
3. Glukoza porijeklom iz ugljikohidrata glavno je gorivo za stanice mozga, stoga nam je ne smije manjkati u vrijeme intelektualnih naprezanja. U svrhu održanja stalne razine glukoze u krvi valja konzumirati što veće količine "sporih" uhljikohidrata, poput proizvoda od cjelovitih žitarica, voća, povrća, grahorica i orašastih plodova.
4. Vitamini i minerali iz svježeg voća i povrća štite stanice mozga od slobodnih radikala, te tako pružaju snažnu antioksidativnu zaštitu.
Glavni neprijatelj mentalne funkcije je neuravnotežena prehrana, a unos kofeina, nikotina, alkohola i rafiniranog šećera treba ograničiti jer imaju kratkoročni stimulativni efekt i ne pospješuju ni mentalnu snagu niti inteligenciju.

Pošalji prijatelju na email

Komentari