Posljednjih godina, s ubrzanim razvojem informatičke tehnologije (IT), značajno je porasla upotreba uređaja s vizualnim zaslonima (engl. visual display terminals, VDT), poput računala, pametnih telefona i tableta.
Dugotrajna izloženost VDT-ima dovela je do pojave raznih zdravstvenih problema, uključujući sindrom kompjuterskog vida, koji karakteriziraju simptomi poput suhih i umornih očiju te ukočenosti vrata i ramena. Prevalencija sindroma suhog oka među korisnicima VDT-a iznosi od 26 % do 70 %, što ovo stanje čini ozbiljnim društvenim problemom koji značajno narušava kvalitetu života.
Istraživanja pokazuju da đumbir (lat. Zingiber officinale), biljka i začin s tisućljetnom poviješću upotrebe u ljekovite svrhe, može poboljšati protok krvi, osiguravajući bolju opskrbu vidnog živca kisikom i hranjivim tvarima. Njegovi glavni aktivni sastojci, uključujući gingerole, shogaole i zingerone poznati su po svojim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima, što je dokazano brojnim in vivo i in vitro istraživanjima. Kako bi istražili moguće koristi đumbira u ublažavanju simptoma sindroma kompjuterskog vida, japanski istraživači proveli su randomiziranu, dvostruko slijepu, placebom kontroliranu studiju. Cilj ove studije bio je utvrditi može li konzumacija ekstrakta đumbira poboljšati periferni i očni protok krvi, smanjiti ukočenost ramena te ublažiti umor očiju.
Ukupno je 100 sudionika, muškaraca i žena, dobi 20 do 73 godine, sa simptomima umora očiju i ukočenosti ramena uključeno u studiju. Sudionici su nasumično raspoređeni u dvije skupine. Intervencijska skupina (n=51) primala je 100 mg ekstrakta đumbira (2 mg 6-shogaola i 0,5 mg 6-gingerola), dok je kontrolna skupina (n=49) primala placebo tijekom osam tjedana. Protok krvi u oku, periferni protok krvi, umor očiju (vizualna analogna ljestvica) i ukočenost ramena procjenjivani su na početku studije te u 4. i 8. tjednu.
Prema rezultatima, subjektivni osjećaj umora očiju smanjen je u obje skupine nakon osam tjedana, no skupina koja je uzimala ekstrakt đumbira pokazala je značajno veće smanjenje, u usporedbi sa placebo skupinom (p<0,005). Slično tome, i ukočenost ramena poboljšana je u obje skupine, ali su ta poboljšanja bila značajnija u intervencijskoj skupini (p=0,067).
Analiza podskupina prema spolu i dobi, pokazala je da je povećanje perifernog protoka krvi bilo izraženije kod žena mlađih od 51 godinu, u usporedbi s muškarcima (p=0,017). Istraživači ističu da spomenuti učinak đumbira na povećani protok krvi kod žena može biti povezan s djelovanjem ženskog spolnog hormona, estrogena. Prethodne studije pokazale su da dodatak đumbira može povisiti razinu estrogena i glutationa, pri čemu estrogen potiče proizvodnju dušikovog monoksida (NO), što dovodi do širenja krvnih žila i povećanja protoka krvi.
Zaključno, konzumacija đumbira pokazala je pozitivne učinke na poboljšanje protoka krvi, osobito kod mlađih žena. Potrebna su daljnja istraživanja s većim i raznolikijim uzorcima populacije kako bi se bolje razumjeli dugoročni učinci đumbira na zdravlje očiju i protok krvi te kako bi se potvrdili navedeni preliminarni rezultati.
Izvor: Nutrients