Petra Bračić

Datum objave: 20. 11. 2024.

Novija istraživanja sve više naglašavaju važnost očuvanja zdrave crijevne mikrobiote, ne samo radi zdravlja cijelog organizma već i zaštite srca. Crijevo, danas poznato kao "drugi mozak," ima značajnu ulogu i u procesima koji nadilaze probavu. Kombinacija probiotika, vitamina B-kompleksa i prebiotičkih vlakana poput fruktooligosaharida može predstavljati ključ za zdravlje kardiovaskularnog sustava, kao i za zaštitu stanica od oksidativnog stresa.

Dobrobiti probiotika te vitamina B-kompleksa mogu se manifestirati kroz regulaciju crijevne mikrobiote, što potiče zdravlje cijelog organizma. Vitamini B-kompleksa pružaju važnu podršku imunosnom sustavu, zdravlju kože i živčanog sustava. Ključni su za brojne procese u tijelu poput dobivanja energije, koordinacije živčane i mišićne funkcije, doprinose radu srca i još mnogo toga.

Crijevna neravnoteža kao uzrok bolesti?

Brojni dokazi pokazuju kako je mikrobna neravnoteža crijeva povezana, ne samo s patogenezom crijevnih poremećaja, već i s brojnim drugim bolestima, uključujući nealkoholnu bolest masne jetre (engl. non alcoholic fatty liver disease, NAFLD) danas poznatiju kao metaboličku bolest jetre (engl. metabolic associated fatty liver disease, MAFLD) i metabolički sindrom (engl. metabolic syndrome, MetS), koji narušavaju kvalitetu života oboljelih i imaju značajan ekonomski utjecaj na javno zdravstvo.

U općoj populaciji, komponente MetS-a, uključujući pretilost, dislipidemiju, intoleranciju na glukozu i hipertenziju, a povezane su s dvostrukim povećanjem rizika od razvoja koronarne bolesti srca i cerebrovaskularnih bolesti. Osim toga, kod starijih osoba MetS dovodi do većeg rizika od kardiovaskularnog i ukupnog mortaliteta (za 24% i 23%, redom), prema rezultatima meta-analize koja je uključivala 57.202 ispitanika.
Rastuća prevalencija MetS-a u posljednjim desetljećima potaknula je potragu za strategijama za njegovu prevenciju i liječenje. Prosječna prevalencija MetS-a trenutno iznosi otprilike 31% u općoj populaciji. Posebno je učestalost visoka među starijim osobama (doseže čak 55% u nekimistraživanjima), te se smatra velikim javnozdravstvenim izazovom. Veza između neravnoteže crijevne mikrobiote, upale i njezine uloge u patogenezi komponenti MetS-a nedavno je postala predmet interesa. Dobro je poznato da je crijevna mikrobiota rezultat složene interakcije između genetskih čimbenika domaćina i okoliša.

Crijevni mikroorganizmi sudjeluju u biokonverziji sastojaka hrane, što dovodi do stvaranja nekoliko bioaktivnih molekula (npr. kratkolančanih masnih kiselina, vitamina i metabolita) s različitim funkcijama te igraju ključnu ulogu u različitim aspektima fiziologije.

S obzirom na trenutno dostupne dokaze, profili crijevnih bakterija mogli bi predstavljati nove prediktore bolesti, a manipulacija crijevnom mikrobiotom mogla bi biti obećavajući pristup za prevenciju i kontrolu metaboličkih bolesti, posebice u osoba starije dobi kod kojih su promjene u crijevnoj mikrobioti često povezane sa slabljenjem kognitivnih i imunosnih funkcija.

Što kažu istraživanja?

Prehrambene strategije usmjerene na obnovu mikrobiote u starijih osoba treba sagledati iz globalne perspektive, uzimajući u obzir ne samo mikrobiotu, već i druge ciljeve djelovanja koji se nalaze izvan crijeva. Meta-analiza 18 randomiziranih kliničkih ispitivanja s ukupno 1544 pacijenta zaključila je da se hrana bogata probioticima i dodaci prehrani koji sadrže bakterijske rodove Lactobacillus i Bifidobacterium mogu smatrati intervencijama za poboljšanje antropometrijskih i biokemijskih ishoda kod MetS-a.

Kako bi se ovo pitanje bolje istražilo, cilj istraživanja Cicera i sur. (2020) bio je ispitati potencijalne učinke sinbiotičkog dodatka prehrani na adekvatan uzorak starijih ispitanika s MetS-om, u kontekstu randomiziranog, dvostruko slijepog, placebo-kontroliranog ispitivanja. Sinbiotikom se naziva pripravak koji sadrži kombinaciju prebiotika i probiotika. Sinbiotik korišten u ovom ispitivanju sadržavao je sojeve probiotika Lactobacillus i Bifidobacterium, te prebiotike kao hranjive tvari koje potiču rast korisnih bakterija u crijevima. Cilj je bio ocijeniti učinke sinbiotika na komponente metaboličkog sindroma, uključujući antropometrijske mjere, lipidni profil, kontrolu glukoze i markere upale, kao i njegove potencijalne utjecaje na opće zdravlje crijeva.

Rezultati su pokazali da su ispitanici koji su uzimali sinbiotik zabilježili značajna poboljšanja u određenim komponentama metaboličkog sindroma, uključujući smanjenje opsega struka, poboljšanje lipidnog profila i kontrolu glukoze, kao i smanjenje razina upalnih markera.

Osim toga, kod ispitanika koji su primali sinbiotik primijećena su poboljšanja u ravnoteži crijevne mikrobiote, što ukazuje na potencijal sinbiotičkih dodataka u promicanju zdravlja crijeva kod starijih osoba. Dobiveni rezultati naglašavaju važnost istraživanja uloge crijevne mikrobiote i njezinih interakcija s metaboličkim procesima u tijelu. Manipulacija crijevnom mikrobiotom putem prehrambenih intervencija, kao što su sinbiotici, mogla bi pružiti novu i učinkovitu strategiju za poboljšanje zdravstvenih ishoda kod starijih osoba s metaboličkim sindromom.

BelVi PROPLUS – sinergija sastojaka za zdravo srce

BelVi PRO PLUS, sinbiotički je pripravak koji predstavlja sinergiju 6 milijardi dobrih bakterija, prebiotika fruktooligosaharida i vitamina B1, B2, B6, B12, B9, a namijenjen je podršci zdravom srcu i zaštiti stanica od oksidativnog stresa. 

Vitamini B-kompleksa svojim antioksidativnim djelovanjem pomažu neutralizirati slobodne radikale i štite stanice od oštećenja. Korisne bakterije doprinose ravnoteži crijevne mikrobiote dok prebiotici potiču rast korisnih bakterija. 
 

BelVi PROPLUS dolazi u praktičnom pakiranju za direktnu primjenu bez vode u obliku praška ugodnog okusa vanilije.

Doziranje: Odrasli i mladi od 14 god 1 x dnevno.

Neto količina: 28 vrećica

Izvor:

  • Cicero, A. F. G., Fogacci, F., Bove, M., Giovannini, M., & Borghi, C. (2021). Impact of a short-term synbiotic supplementation on metabolic syndrome and systemic inflammation in elderly patients: a randomized placebo-controlled clinical trial. European journal of nutrition, 60(2), 655–663.
  • Markowiak, P., & Śliżewska, K. (2017). Effects of Probiotics, Prebiotics, and Synbiotics on Human Health. Nutrients, 9(9), 1021.
  • Hanna, M., Jaqua, E., Nguyen, V., & Clay, J. (2022). B Vitamins: Functions and Uses in Medicine. The Permanente journal, 26(2), 89–97.
  • Uebanso, T., Shimohata, T., Mawatari, K., & Takahashi, A. (2020). Functional Roles of B-Vitamins in the Gut and Gut Microbiome. Molecular nutrition & food research, 64(18).
Pošalji prijatelju na email

Komentari