Mirja Zupčić

Datum objave: 02. 09. 2024.

O siliciju ne govori se puno, iako se radi o mineralu koji je na drugom mjestu po zastupljenosti na Zemlji, odmah iza kisika.

U ljudskom tijelu silicij je treći najzastupljeniji element u tragovima, a nalazi se u sastavu kose, kože i noktiju. Učinci silicija na metaboličke procese u tijelu još su uvijek dijelom nerazjašnjeni, no ono što je poznato ukazuje na njegovu značajnu ulogu u službi ljepote i zdravlja.

Izvori silicija u hrani

U hrani silicij se prirodno nalazi u nekoliko kemijskih oblika poput silicijevog dioksida, slobodne ortosilicijske kiseline, silicijske kiseline vezane za nutrijente i silikata. Prehrambeni izvori silicija su žitarice (riža, ječam, zob, pšenica), korjenasto povrće (mrkva, cikla, rotkvice), grah, kukuruz, voće, osobito banane i orašasti plodovi. Silicij se nalazi i u vodi za piće, a njegova koncentracija ovisi o geološkoj lokaciji vode jer silicij u vodu dospijeva topljenjem stijena i minerala tla. Dobri izvori silicija su alkoholna pića poput piva i vina.

Glavne uloge silicija u tijelu

•    U koži
Silicij se smatra ključnim za sintezu kolagena i aktivaciju enzima hidroksilacije na koži, što poboljšava snagu i elastičnost kože. Istraživanja pokazuju da ortosilicijska kiselina stimulira stanice vezivnog tkiva fibroblaste da luče kolagen, vitalni protein koji osigurava strukturu i snagu tkivima.
•    U kosi
Pretpostavlja se da veći sadržaj silicija u vlaknu kose doprinosi manjem gubitku kose i većem sjaju. Alopecija (gubitak kose) uzrokovana je lošom prehranom kojoj manjkaju ključne hranjive tvari, posebno silicij.
•    U noktima
Budući da je silicij najzastupljeniji mineral u noktima, ima značajan učinak i na njih. Viša razina silicija također štiti nokte od infekcija, a budući da je silicij jedan od prevladavajućih minerala u sastavu noktiju, mekani lomljivi nokti mogu biti znak nedostatka silicija.
•    U kostima
Silicij se prvenstveno taloži na mjestima aktivnog rasta kostiju u ljudskom tijelu. Igra važnu ulogu u kalcifikaciji kostiju i ubrzava stopu mineralizacije kostiju, prema brojnim studijama. Nedostatak silicija može uzrokovati deformacije ili kašnjenja u razvoju kostiju, kao i probleme s hrskavicom zglobova i vezivnim tkivom.

Uzroci i posljedice nedostatka silicija

Kako starimo, razina silicija u našim tkivima obično se smanjuje. Taj pad povezan je s degradacijom raznih tkiva, što doprinosi vidljivim znakovima starenja, kao što su bore, smanjena elastičnost kože i krhke kosti. Smanjenje razine silicija može također utjecati na zdravlje krvnih žila, potencijalno pridonoseći razvoju stanja poput ateroskleroze, gdje arterije postaju otvrdnute i sužene zbog nakupljanja plakova.

Nedostatak silicija zabilježen je u određenim kliničkim stanjima, uključujući aterosklerozu i neoplastične bolesti (rak). U tim stanjima, smanjena sposobnost tijela da održava adekvatnu razinu silicija može pridonijeti degradaciji tkiva i progresiji bolesti.

Održavanje adekvatne razine silicija putem prehrane i primjene silicija u obliku dodatka prehrani moglo bi potencijalno pomoći u podršci zdravlju tkiva i ublažavanju nekih učinaka starenja i napredovanja bolesti.

Silicij može eliminirati štetni aluminij iz tijela

Silicij ima jedinstveno svojstvo vezanja teških metala u netopive komplekse, čime ograničava njihove moguće štetne učinke. Osim toga, silicijeva kiselina sprječava apsorpciju aluminija u probavnom sustavu, metala s neurodegenerativnim djelovanjem, čija je uloga u nastanku Alzheimerove bolesti značajna. Smatra se da je silicij protulijek za toksičnost aluminija jer smanjuje bioraspoloživost aluminija.

Istraživanja o primjeni silicija na zdravlje kose, kože i noktiju

Istraživanje objavljeno 2017. godine ispitivalo je utjecaj primjene 30 mg silicija dnevno tijekom 5 mjeseci na zdravlje kose. U istraživanju su sudjelovale 34 žene u dobi između 17 i 57 godina. Rezultati su pokazali da je kod 83% ispitanica došlo do poboljšanja kvalitete kose. Kod gotovo 80% ispitanica došlo je do povećanja stope rasta kose, a prosječno povećanje iznosilo je čak 37,6%. Istraživači su uzimali uzorke kose na početku i na kraju istraživanja te su uzorke podvrgavali stresu i mjerili sposobnost zadržavanja proteina. Analiza gubitka proteina pokazala je poboljšanje kvalitete kose što ukazuje da silicij u obliku dodatka prehrani može dovesti do brže stope rasta kose i povećanja otpornosti kose na oštećenja.

Djelovanje primjene 10 mg silicija u obliku dodatka prehrani ispitivali su indijski znanstvenici 2020. godine. U istraživanju je sudjelovalo 39 ispitanika podijeljenih u 4 skupine. U prvoj skupini bili su ispitanici s lošom kvalitetom kose, u drugoj s alopecijom, u trećoj skupini ispitanici s fotooštećenjima kože, a u četvrtoj skupini bili su ispitanici s krhkim i lomljivim noktima. Ispitanici su 5 mjeseci uzimali silicij u obliku dodatka prehrani, a dermatološka testiranja provedena su na početku istraživanja, nakon 5 mjeseci te nakon 8 mjeseci. Rezultati su pokazali da je silicij poboljšao kvalitetu kose i da se može uspješno koristiti u slučajevima loše kvalitete kose i također kod alopecije. Pomogao je poboljšati zdravlje noktiju i smanjiti njihovu lomljivost. Zdravlje kože također se značajno poboljšalo u smislu smanjenja bora i glatkoće, a uočena je i veća hidracija kože. Ispitivanja provedena nakon 8 mjeseci pokazala su da učinci silicija ne slabe ni nakon prestanka uzimanja, dok nuspojave nisu zabilježene.

Među različitim oblicima silicija najbolju apsorpciju, a time i djelovanje, ima silicij u obliku monometilsilanetriola (MMST) što je zabilježilo istraživanje iz 2018. godine u kojem je primjena navedenog oblika silicija značajno utjecala na smanjenje vidljivih bora, smanjenje oštećenja kože uzrokovanih UV zračenjem i na smanjenje koncentracije aluminija u kosi.

365 Nature tekući organski silicij – dodatak prehrani za ljepotu kože, kose i noktiju

Tekući organski silicij 365 Nature je patentiran oblik silicija u tekućem obliku, ekstrahiran iz kvarca, pod nazivom Living Silica®. Sadrži aktivni oblik monometilsilanetriola (MMST) uz sinergijsku snagu vitamina C.
Living Silica® je jedinstveni bioaktivni dodatak prehrani koji omogućuje maksimalnu crijevnu apsorpciju (64%) te s vitaminom C djeluje sinergijskom snagom na maksimalnu sintezu kolagena, ali i općenito na aktivaciju kolagena, primjerice, u slučaju konzumacije kolagenskih dodataka prehrani – silicij takve pripravke aktivira i čini ih učinkovitijim čime značajno doprinosi održavanju zdravlja i ljepote kose, kože i noktiju.

Tekući organski silicij 365 Nature nabavite po 20% povoljnijoj cijeni do 30. rujna 2024 uz kod SILICIJ365. 

Literatura:
•    Farooq MA, Dietz KJ. Silicon as Versatile Player in Plant and Human Biology: Overlooked and Poorly Understood. Front Plant Sci. 2015 Nov 12;6:994.
•    Arya, S., Verma, S., Aman, R., Kumar, P., & Verma, A. (2022). Surprising benefits of silicon in plants and human beings. World Journal of Biology Pharmacy and Health Sciences, 2022, 12.3: 359-364.
•    Chandrashekar, B.S., Shenoy, C., Kheni, D., & Sureja, V. (2020). Assessment of anti-ageing effects of oral choline-stabilized orthosilicic acid on hair, skin and nails: an open label, non-randomized interventional study. International Journal of Research in Dermatology, 6, 450-455.
•    Ferreira, A.O.; Freire, É.S.; Polonini, H.C.; Da Silva, P.J.L.C.; Brandão, M.A.F.; Raposo, N.R.B. Anti-Aging Effects of Monomethylsilanetriol and Maltodextrin-Stabilized Orthosilicic Acid on Nails, Skin and Hair. Cosmetics 2018, 5, 41.

Pošalji prijatelju na email

Komentari