Međunarodni tim znanstvenika otkrio je novu funkciju monoalelnog gena H19. Naime, upravo taj gen djeluje preventivno na razvoj pretilosti zbog čega može utjecati i na odgodu pojave bolesti povezanih s pretilosti kao što su dijabetes i krvožilne bolesti.
Monoalelni geni čine samo 1% ukupnih gena i specifični su po tome što ih nasljeđujemo samo od jednog roditelja. U aktualnom istraživanju znanstvenici su pokazali da nasljeđivanje monoalelnih gena od oca vodi ka razvoju bijelog masnog tkiva koje se povezuje s nekim metaboličkim poremećajima. S druge strane, nasljeđivanje monoalelnih gena od majke vodi ka razvoju smeđeg masnog tkiva koje djeluje zaštitno od razvoja pretilosti.
Nadalje, u radu na miševima je pokazano da upravo H19 monoalelni gen, koji se nalazi u smeđem masnom tkivu, u slučaju pojačane ekspresije može prevenirati razvoj pretilosti i dijabetesa.
Zbog činjenice da su slični mehanizmi kontrole prisutni i kod pretilih osoba, znanstvenici vjeruju da bi spomenuto otkriće moglo pomjeriti granice u liječenju i prevenciji bolesti povezanih s pretilošću.
Izvor: Nature Communications