Nadolazeći ljetni mjeseci izazov su za sve osobe s kroničnim bolestima, uključujući i šećernu bolest (dijabetes). Stoga je potrebno odgovarajuće se pripremiti kako bi ovo razdoblje obilježeno vrućinama i povećanim naporom prošlo čim sigurnije.
Zatopljenje često izaziva zdravstvene smetnje. Meteorološka i biometeorološka dinamika ljeta ne odnosi se samo na vrućine, nego ponekad i na nagle promjene vremena uz, nerijetko, i znatnije oscilacije vanjske temperature.
Zbog uglavnom povišenih temperatura zraka ljeti smo podložniji dehidraciji te je nužno unositi i više tekućine nego uobičajeno.
Osobe s kroničnim bolestima posebno su osjetljiva skupina s pojačanim zdravstvenim rizicima; izlaganje vrućinama uz nedostatnu hidraciju, može dovesti do pogoršanja njihovih kroničnih bolesti, a ni smrtni ishod nije rijedak slučaj. Posebno se to odnosi na putovanja.
Šećerna bolest i vježbanje: Zašto je tjelesna aktivnost važna dijabetičarima
Ovdje se poruka ne odnosi na ograničenje putovanja i općenito kretanja tijekom ljetnih mjeseci, već je nužno razjasniti što je potrebno poduzeti u smislu odgovarajuće pripreme da bi se objektivni rizici po nečije zdravlje sveli na prihvatljivi minimum.
Šećerna bolest, kao jedna od najčešćih kroničnih bolesti današnjice, ulazi u „posebni režim“ priprema i planova kako bi ljetni mjeseci, uz više ili manje putovanja, prošli čim sigurnije.
Kako se pripremiti za ljeto ako imate dijabetes?
Uzevši u obzir kronični karakter šećerne bolesti, nužne su redovite dijabetološke kontrole koje rutinski treba provoditi jednom do dvaput godišnje kad je bolest dobro kontrolirana, a po potrebi i češće. To se podjednako odnosi i na šećernu bolest tipa 1 i tip 2.
Svakako je od koristi savjetovati se sa dijabetologom kako se bolje pripremiti za ljetne mjesece. Važno je opskrbiti se dovoljnom količinom lijekova (posebno se to odnosi na putovanja), imati dovoljno test trakica i ostalih pomagala te koristiti udobnu obuću s ciljem prevencije dijabetičkog stopala.
Prehrana
S druge strane, ljetni mjeseci su razdoblje kada obično imamo više slobodnog vremena, pa se možemo više posvetiti sebi i poboljšati svoju prehranu, s ciljem mršavljenja. Pritom treba uzeti u obzir da većina osoba s tipom 2 šećerne bolesti imaju i pretilost kao komorbiditet.
Preporučuje se laganija prehrana s obiljem povrća, nešto ograničenijim unosom voća (ovisno o glikemijskom indeksu namirnica), više konzumirati hranu na „lešo“, a manje pečenu ili prženu hranu.
Hidracija
Adekvatan unos tekućine nužna je konstanta tijekom čitave godine, a ljeti unos tekućine treba dodatno pojačati. Gazirana pića, ledene čajeve, klasične sokove, pa i one za razrjeđivanje, najbolje je u cijelosti izbjegavati.Osim obične vode, preporučuju se i mineralna voda, limunada, a odlična alternativa ledenom čaju je običan čaj u koji je poželjno dodati limuna, može i stevije ili nekog umjetnog sladila zbog prihvatljivog poboljšanja okusa.
Od alkoholnih pića, savjetuje se umjerena konzumacija vina, ostala alkoholna pića se ne preporučuju. Kava nije zabranjena, ali svakako paralelno treba unositi običnu ili mineralnu vodu.
Ostatak članka pročitajte na Adiva.hr
Autor: Božidar Perić, dr.med., spec.interne medicine, subspec. endokrinologije i dijabetologije