Psorijaza (od grč. psora - svrbež) je kronična nezarazna bolest koja se uglavnom manifestira promjenama na koži i noktima, ali zahvaća i zglobove u 15 - 20 % slučajeva.
Iako spada među najstarije, odavna poznate bolesti, još uvijek nisu razjašnjeni njezini uzroci, i nema usuglašenog objašnjenja za njezino pojavljivanje. Današnje teorije balansiraju između genetske podloge, izloženosti stresu i štetnim prehrambenih/životnih navika te autoimunih procesa, no niti za jednu nema dovoljno čvrstih dokaza.
Saznajte kako prepoznati psorijazu i kojih 5 osnovnih oblika psorijaze postoji.
Danas na raspolaganju stoje razni oblici liječenja psorijaze, koji se odabiru i doziraju ovisno o tipu bolesti, jačini manifestacije, trajanju te individualnom terapijskom odgovoru bolesnika. Jedan od vrlo bitnih čimbenika u poboljšanju simptoma je prehrana.
Studije su pokazale kako su bolesnici koji su prilagodili svoj režim prehrane, smanjili tjelesnu masu te prestali s konzumacijom alkohola imali bolje rezultate – periodi poboljšanja su bili duži, aktivna bolest blaža, a liječenje djelotvornije.
Osnovni prehrambeni postulati su održavanje optimalne tjelesne mase, smanjeni unos (zasićenih) masti i proteina, povećan unos povrća i hrane bogate dijelalnim vlaknima, izbjegavanje jednostavnih šećera, pripremanje hrane uglavnom kuhanjem i pirjanjem te dobro žvakanje hrane.
Tijekom niza godina, "iskristalizirao" se niz namirnica / hrane koje imaju blagotvoran učinak na bolest, ali i onih koje bi trebalo izbjegavati.
Poželjne namirnice su:
- jabuke, brusnice, suhe šljive, avokado, guava, orašasti plodovi
- artičoke, mrkva, celer, cikla, repa, radič, češnjak, krastavci, tikvice, potočarka, pastrnjak
- riža, ječam, proso, raž, lan, laneno ulje, omega-3 i omega-6 masne kiseline, klice, grah, soja
- losos, haringe, sardine, lokarda, brancin, morski plodovi
- sirutka, probiotici
Nepoželjne namirnice:
- citrusno voće (limun, naranča, mandarina, grejp), veće doze vitamina C
- svinjetina, crveno meso, mlijeko, maslac, jaja
- začinjena masna pržena hrana
- šećer
- kava, čaj, kofeinski napitci
- alkohol
- ginseng
Osim konzumacije preporučenih namirnica i pripremanja hrane kuhanjem, u prehranu se preporuča uvesti i suplementaciju određenih nutrijenata poput folne kiseline, vitamina A, B6, B12 i E, selena, cinka, magnezija, lecitina i bioflavonoida.
Donosimo vam još zanimljivih saznanja na temu prehrane i psorijaze:
Pomaže li bezglutenska prehrana oboljelima od psorijaze?
Zelenim čajem protiv psorijaze
Psorijaza kao posljedica nedostatka vitamina D?
Nedostatak vitamina D se može očitovati na koži
Protuupalno djelovanje vanilina za zdravlje kože
Čest nedostatak vitamina D kod oboljelih od psorijatičkog artritisa
Q10, vitamin E i selen za psorijazu
B kompleks za psorijazu
Protuupalno djelovanje CBD-a
Kanabidiol (CBD) i tetrahidrokanabinol (THC) dva su glavna sastojka koja se nalaze u biljci kanabisa. Danas se CBD smatra revolucionarnim prirodnim spojem koji nudi niz zdravstvenih blagodati, a nema psihotropno djelovanje te je potpuno legalan za distribuciju i korištenje.
Ulje konoplje s visokim udjelom CBD-a istražuje se u brojnim in vitro i istraživanjima na životinjama, a tijekom posljednjih godina provedeno je i više originalnih kliničkih istraživanja.
Jedan od područja istraživanja je i utjecaj na različite bolesti kože budući da se često promovira i topikalna primjena.
Prema radu objavljenom 2009. godine u časopisu Trends in Pharmacological Sciences kod izravnog nanošenja CBD-a na kožu, kanabinoidi se vežu za CB1 i CB2 receptore koji se nalaze u raznim dijelovima našeg tijela (smješteni su u živčanih vlaknima kože, stanicama kože, stanicama folikula dlake, žlijezdama znojnica i drugih stanica u koži) te se tako smanjuje upalni proces. Budući da upala leži u podlozi psorijaze topikalna primjena CBD-a mogla bi biti od koristi oboljelima.