Multivitaminsko-mineralni dodaci prehrani
Multivitaminsko-mineralni (MVM) dodaci prehrani sadrže različite količine esencijalnih i neesencijalnih nutrijenata. Njihova glavna karakteristika je da u jednom priozvodu objedinjuju razne dodatke prehrani u svrhu sprečavanja deficita vitamina i minerala i postizanja viših unosa nutrijenata za koje se smatra da posjeduju terapijska svojstva kada se uzimaju u višim dozama.
MVM dodatak prehrani ne može zamijeniti zdravu, uravnoteženu prehranu, ali može prevenirati nedostatke koji se često pojavljuju. Mnogi ljudi prehranom ne unose sve potrebne nutrijente. Tipična zapadnjačka prehrana često ne osigurava dovoljne količine vitamina i minerala. Redukcijske dijete, vegetarijanstvo, neredovita prehrana, stres itd. stvaraju veliki rizik za deficit. Starenje, uzimanje nekih lijekova i izvjesne bolesti mogu utjecati na apetit i na taj način uzrokovati smanjeni unos važnih nutrijenata.
Mnogi multivitaminski preparati sadrže barem 100% preporučenih dnevnih količina (PDK ili RDA) svih vitamina. Razine minerala uglavnom su niže od 100% RDA. U dobrom multivitaminskom preparatu moraju biti zastupljeni slijedeći vitamini: A , B-kompleks , C , D , E , K i minerali: kalcij, magnezij, cink, jod, selen i željezo. Fosfor je također esencijalni mineral, no budući da je zastupljen u dovoljnoj mjeri u prehrani i nedostaci nisu primjećeni, nije ga potrebno uzimati putem dodataka prehrani. Mnogi esencijalni nutrijenti za koje RDA vrijednosti nisu utvrđene, a posjeduju različite pozitivne efekte na organizam, trebali bi biti uvršteni u popis nutrijenata u MVM - preparatima. To su: biotin (30 –100 µg/dan), pantotenska kiselina ili vitamin B5 (4-7 mg/dan), bakar (1.5- 3.0 mg/dan), mangan (2-5 mg/dan), krom (50-200 µg/dan), molibden (75 – 250 µg/dan). Kalij se uglavnom ne nalazi u MVM-preparatima.
MVM – preparati koji sadrže željezo namijenjeni su ljudima koji imaju nedostatak željeza ili su u prošlosti imali česte nedostatke željeza. Deficit željeza čest je među slijedećim grupama ljudi:
MVM-preparat koji sadrži visoku dozu željeza nije prikladan za ljude koji nisu deficitarni ovim mineralom! Uzimanje visokih doza željeza kroz duži period može uzrokovati bolesti srca, dijabetes i razne infekcije.
Suprotno tome, neki nutrijenti mogu imati pozitivni utjecaj uneseni u dozi višoj od uobičajene.
Primjerice, vitamin E u dozi 100 - 200 I.U. povezuje se sa sprečavanjem rizika nastanka kardiovaskularnih bolesti. Vitamin C, folna kiselina i kalcij također se preporučuju u visokim dozama.
Koliko tableta ili kapsula dnevno je potrebno?
Multivitaminski preparati koji se uzimaju jednom dnevno ne mogu osigurati sve potrebne nutrijente, osobito vitamine C i E, te kalcij i magnezij, te je ponekad bolje posegnuti za dodatnim mineralima i antioksidansima.
Multivitaminski preparati s vremenskim otpuštanjem otpuštaju vitamine i minerale u organizmu polako tijekom određenog perioda (nekoliko sati). Smatra se da je to bolji način od otpuštanja svih nutrijenata odjednom. Posebno je učinkovit vitamin C s vremenskim otpuštanjem i dokazano se bolje apsorbira.