Svakodnevnom konzumacijom povrća pridonosimo očuvanju zdravlja.
Vitamini, minerali, vlakna i antioksidansi koji se nalaze u povrću osiguravaju djetetov zdrav rast i razvoj, jačaju njihov imunološki sustav u borbi protiv mnogih bolesti.
Također, pomažu pravilnom funkcioniranju probavnog sustava, a postoje i snažni dokazi koji pokazuju da hranjive tvari koje se nalaze u voću i povrću mogu spriječiti kronične nezarazne bolesti poput srčano-žilnih bolesti.
Na temelju sadržaja hranjivih tvari povrće je organizirano u pet podskupina:
- tamnozeleno
- škrobno
- crveno i narančasto povrće
- grah i grašak
- ostalo povrće
Najlakši način prevencije degenerativnih bolesti današnjice je svakodnevno konzumiranje pet ili više porcija voća i povrća.
Jednostavna receptura koju svi trebaju slijediti glasi: dvije porcije voća i tri porcije povrća na dan.
Što to u praksi znači? Prema preporukama nutricionista, upravo je to mjera kojom bi se zadovoljile dnevne potrebe za nutrijentima poput vitamina i minerala, ali i dodatno obogatio jelovnik dijetalnim vlaknima, elektrolitima i antioksidansima.
Općenito, pod jednom se porcijom smatra pola šalice sirovog ili kuhanog povrća (mrkva, brokula, špinat, bundeva), šalica soka od povrća ili jedna šalica sirovog lisnatog povrća (npr. blitva).
Prednosti konzumacije povrća
- Većina povrća prirodno sadrži malu količinu masti. Niti jedno povrće ne sadrži kolesterol.
- Povrće je važan izvor mnogih hranjivih tvari, uključujući kalij, prehrambena vlakna, folnu kiselinu, vitamin A i vitamin C.
- Prehrana bogata kalijem može pomoći u održavanju adekvatnog krvnog tlaka. Izvori kalija iz povrća uključuju batat, krumpir, grah, proizvode od rajčice, zelje, repu, soju, špinat i leću.
- Prehrambena vlakna iz povrća, kao dio cjelokupne pravilne prehrane, pomažu u smanjenju razine kolesterola u krvi i mogu smanjiti rizik od razvoja srčano-žilnih bolesti. Vlakna su važna za pravilno funkcioniranje crijeva. Pomažu u smanjenju opstipacije i divertikuloze. Hrana koja sadrži vlakna poput povrća pomaže pružiti osjećaj sitosti i punoće.
- Folna kiselina pomaže u formiranju crvenih krvnih stanica.
- Vitamin A održava zdravlje očiju i kože te pomaže u zaštiti od infekcija.
- Vitamin C pomaže u zacjeljivanju posjekotina i rana te održava zube i desni zdravima. Vitamin C također pomaže u apsorpciji željeza.
Savjeti za roditelje
Potaknite djecu vlastitim primjerom na konzumaciju povrća. Osigurajte svježe sezonske namirnice i dopustite djeci da vam pomognu u pripremi obroka koji će uključivati njihovo omiljeno povrće.
- Veseli smoothie
Čaša smoothieja će zasigurno već na prvi pogled bojom privući vašeg klinca, a obrok je to kojim ćete na jednostavan način uz malo utrošenog vremena u organizam unijeti vrijedne hranjive tvari. S okusima i kombinacijama se poigrajte. Dopustite upravom svom djetetu da odluči koja će kombinacija sastojaka činiti njegov moćan smoothie!
- Povrće kao grickalica
Djeci je zabavno umakati hranu. Složite umak od jogurta i začinskog bilja te poslužite uz sirovo povrće poput mrkve ili celera. Na taj ćete način spriječiti da dijete posegne za grickalicama velike energetske vrijednosti.
- Ražnjići od povrća
Uključite svoje dijete u pripremu zabavnih šarenih ražnjića od povrća. Za sirovu verziju koristite povrće poput tikvica, krastavaca, paprike ili rajčice. Ražnjiće također možete ispeći za dodatan okus i aromu.
- Pizza na drugačiji način
Domaća pizza je uvijek dobra ideja! A većina voli isprobati njene nove okuse. Nek mašta djeteta uz vaše znanje i pomoć osmisli šarenu pizzu od povrća. Za podlogu možete napraviti tijesto od cvjetače. Premažite tijesto umakom od rajčice te posipajte povrće poput paprike, kukuruza, šampinjona i maslina.
Za kraj, ne zaboravite na obiteljske obroke kad god su oni mogući.
Istraživanja pokazuju da djeca konzumiraju više povrća i voća, a manje pržene hrane i slatkih pića, onda kad hranu konzumiraju zajedno s obitelji.
Primjer od kojeg djeca najviše i najbrže uče ste upravo vi.
Ostatak teksta pročitajte na sljedećem linku.
Autor: Stručni tim Petica-igrom do zdravlja